Twój Ogród logo

NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
DO DOMU · NA DZIAŁKĘ · DO OGRODU

Nawóz startowy Microstar PZ

Microstar PZ to profesjonalny nawóz w postaci mikrogranulatu przeznaczony do startowego nawożenia warzyw, drzew i krzewów owocowych oraz krzewów ozdobnych. Odpowiednio dobrane proporcje składników pokarmowych – wysoka zawartość fosforu oraz azotu, siarki i cynku – zapewniają silny rozwój systemu korzeniowego oraz bujny wzrost i obfite kwitnienie i owocowanie nawożonych roślin. Fosfor w nawozie występuje w postaci połączeń organicznych dzięki czemu jest dla nawożonych roślin dostępny praktycznie w 100 % niezależnie od odczynu gleby.

Wszystkie składniki pokarmowe zawarte w nawozie są całkowicie i szybko rozpuszczalne w wodzie co zapewnia maksymalną skuteczność nawozu.

Ogólne środki ostrożności: Nawóz zawiera mikroelementy. Używać wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Nie przekraczać zalecanych dawek. Unikać wszelkiego kontaktu ze skórą i oczami. W razie przypadkowego kontaktu natychmiast przemyć oczy i skórę w dużej ilości wody.

Zastosowanie:Microstar PZ - nawóz startowy

Warzywa (cebula, marchew, pietruszka, ogórek, buraki czerwone):
Nawóz stosować wraz z siewem nasion w rządek siewny nasion w dawce 3-4 g/m2. Najlepiej najpierw wysiać nasiona warzyw a następnie na nasiona nawóz.

Warzywa sadzone z rozsady – pomidor, kapusta, kalafior, brokuł, por:
Nawóz stosować przed sadzeniem rozsady w dołek w ,który będzie sadzona rozsada w dawce 3-4 g/m2.

Drzewa i krzewy owocowe i ozdobne:
– przed sadzeniem – nawóz stosować w dołek w który będą sadzone rośliny w dawce 15 -40 g nawozu/sadzonkę. Wyższe dawki nawozu stosować w przypadku sadzenia roślin o wysokości powyżej 1m.

Kolejne lata uprawy:
Nawóz najlepiej zastosować bardzo wczesną wiosną w dawce 5-30 g/roślinę.

W uprawie roślin kwitnących – róże, hortensje, azalie, rododendrony, magnolie, forsycje, lawenda itp. oraz w uprawie drzew i krzewów owocowych (borówka, żurawina, malina, truskawka, czereśnia, winorośl, jabłoń, grusza, czereśnia, wiśnia, śliwa, morela, brzoskwinia) nawóz należy zastosować drugi raz na początku wytwarzania pąków kwiatowych w dawce 5-30 g/roślinę. Nawóz rozsiać równomiernie w promieniu wyznaczonym przez koronę rośliny.

W uprawie roślin wymagających kwaśnego podłoża (azalie, hortensje, rododendrony oraz borówka i żurawina wykonać dodatkowe nawożenie w pełni kwitnienia w dawce 5-20g/roślinę.

Rola fosforu w rozwoju systemu korzeniowego

Bardzo istotne jest, aby fosfor był dostępny dla roślin od momentu kiełkowania aż do spoczynku zimowego oraz wiosną, od ruszenia wegetacji do kwitnienia. Często jednak w okresie wschodów i początkowego wzrostu gleba jest sucha, a temperatura niska, co zdecydowanie ogranicza dostępność fosforu. W konsekwencji następuje zahamowanie rozwoju systemu korzeniowego roślin, a także ich wzrostu. Słaby system korzeniowy nie jest w stanie prawidłowo zaopatrzyć rośliny w składniki pokarmowe.

Dostępność fosforu
W praktyce dostępność fosforu dla roślin zależy od pH gleby. Największa jest dla pH 6,5-7. Niestety, znaczna część gleb w Polsce ma kwaśny odczyn, co zdecydowanie ogranicza dostępność i wykorzystanie tego pierwiastka. Ponadto fosfor jest mało ruchliwy w glebie i ważne jest, aby był jak najbliżej strefy włośnikowej – najlepiej 1-2 mm od miejsca kiełkowania.

Nawożenie startowe
Najlepszym rozwiązaniem „na dobry początek uprawy” może okazać się stosowanie nawożenia startowego nawozem Microstar PZ wraz z siewem nasion lub podczas sadzenia roślin. Fosfor w tym nawozie występuje w postaci połączeń organicznych, dzięki czemu jest dostępny dla roślin praktycznie w 100% niezależnie od odczynu gleby.

Nawóz WE z mikroskładnikami pokarmowymi

Skład: Azot amonowy 10%, Pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie 38%, Pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie 36,8%, Trójtlenek siarki rozpuszczalny w wodzie 11%, Cynk rozpuszczalny w wodzie 2%.

Producent: Agronutrition, Parc Activestre – 3, avenue de l’Orchidee, 31390 Carbonne, Francja.

Microstar PZ w sklepie internetowym Agrosimex
Nawóz startowy Microstar PZ – sprawdź cenę