Twój Ogród logo

NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
DO DOMU · NA DZIAŁKĘ · DO OGRODU

Nawóz Startowy Microstar PZ – ułatwia roślinom start

Opublikowano: 20 października, 2014

opakowanieNa rynku pojawił się nowy innowacyjny nawóz z serii Twój ogród. Jest to Microstar PZ zawierający aż 40% łatwo dostępnego fosforu. Jest on przeznaczony do precyzyjnego nawożenia startowego roślin.

Dlaczego fosfor jest tak ważny?
Fosfor jest niezbędny do wytworzenia sprawnego systemu korzeniowego, odpowiada za wytwarzanie kwiatów, kwitnienie i owocowanie. Bardzo istotne jest, aby był on dostępny dla roślin od momentu kiełkowania nasion, a w przypadku roślin wieloletnich od ruszenia wegetacji.
Dlatego siew nasion lub sadzenie roślin najlepiej połączyć z wysiewem startowej dawki specjalistycznego nawozu fosforowego. Przykładem takiego nawozu jest Microstar PZ, który stosuje się bezpośrednio pod wysiewane nasiona bądź korzenie sadzonej rośliny.

Problemy z dostępnością fosforu
Brak fosforu może doprowadzić do zahamowania rozwoju systemu korzeniowego roślin, a także ich wzrostu. Słaby system korzeniowy nie jest w stanie prawidłowo zaopatrzyć rośliny w składniki pokarmowe przed zimą (głownie w potas, magnez i cynk), co prowadzi także do osłabienia zimotrwałości roślin.
W praktyce dostępność fosforu dla roślin jest uzależniona od pH gleby. Największa jest dla zakresu optymalnego odczynu: pH 6,5-7. Niestety, znaczna część gleb w Polsce ma kwaśny odczyn, co zdecydowanie ogranicza dostępność i wykorzystanie fosforu z zastosowanych nawozów mineralnych. Ponadto fosfor jest mało ruchliwy w glebie i niezmiernie istotne jest, aby jego jony były jak najbliżej strefy włośnikowej (najlepiej 1-2 mm) od miejsca kiełkowania i wschodów.

Nawożenie startowe
Uwzględniając powyższe informacje, najlepszym rozwiązaniem „na dobry początek uprawy” może okazać się stosowanie nawożenia startowego nawozem Microstar PZ wraz z siewem nasion lub podczas przesadzania roślin. Fosfor w tym nawozie występuje w postaci połączeń organicznych, dzięki czemu jest dostępny dla roślin praktycznie w 100% niezależnie od odczynu gleby.
Microstar PZ zawiera: azot – 10%, P2O5 – 40%, cynk – 2% oraz siarkę – 10%. Nawóz ma postać mikrogranulatu całkowicie rozpuszczalnego w wodzie.

Łatwo dostępny fosfor
Precyzyjne dozowanie nawozu wraz z siewem nasion w rządek siewny w dawce 3-4 g/m² zapewnia wysoką dostępność fosforu dla kiełkujących nasion, co pozwala obniżyć dawki fosforu podanego rzutowo na całą powierzchnię uprawy. W przypadku sadzenia drzew i krzewów zaleca się dawkę 15-40 g nawozu (w zależności od wielkości rośliny) podawane w dołek pod rośliną.

Rozwiązanie dla kwaśnych gleb
Microstar PZ dostarcza dużą dawkę fosforu niezależnie od odczynu gleby, więc jest doskonałym nawozem dla roślin kwasolubnych takich, jak azalie, hortensje, rododendrony oraz borówka i żurawina. Zaleca się podawanie go również w pełni kwitnienia.
Fosfor jest mało ruchliwy w glebie – może być pobierany tylko w bezpośrednim sąsiedztwie systemu korzeniowego. Dlatego warto podać go bezpośrednio pod korzeń rośliny

microstar_fig01Zalety nawozu Microstar PZ:

 • Jest w 100% rozpuszczalny w wodzie.
 • Dostarcza fosfor tam, gdzie roślina może go pobrać.
 • Skutecznie dostarcza fosfor na glebach kwaśnych.
 • Przyspiesza rozwój systemu korzeniowego
 • Zwiększa odporność na niskie temperatury.
 • Stymuluje wzrost rośliny.
 • Ogranicza zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
 • Dawkowanie i stosowanie:
 • Nawóz powinien znaleźć się jak najbliżej korzeni.
 • Produkcja rozsady warzyw i kwiatów: wymieszać 3-5 g nawozu na 10 l podłoża.
 • Sadzenie roślin ozdobnych: rozsypać pod korzenie w dawce 3-5 g nawozu na 10 l objętości bryły korzeniowej.
 • Warzywa (np. kapusta, marchew, buraki, kalafior): 2-4 g nawozu na metr kwadratowy aplikowane w rzędy nasion.