Twój Ogród logo

NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
DO DOMU · NA DZIAŁKĘ · DO OGRODU

Septovital 200 SL – moc grejpfruta

Opublikowano: 19 listopada, 2014

Septovital 200 SL jest naturalnym stymulatorem wzrostu zawierającym cytrynian, limonen, glikozydy oraz witaminę C (wyciąg z owocu grejpfruta). Dzięki tym związkom wykazuje on działanie antagonistyczne wobec patogenów (bakterie i grzyby). Wzmacnia system ochronny roślin oraz poprawia ich kondycję, a także wpływa na polepszenie wigoru w kolejnych etapach wzrostu i rozwoju. Zalecany jest w uprawach prowadzonych metodą konwencjonalną, ekologiczną oraz integrowaną.

Dlaczego grejpfrut?

Citrus paradisi, czyli grejpfrut często określany jest jako rajski owoc, a to dlatego, że jego miąższ w 90% składa się z wody oraz innych cennych związków: witamin C, E, PP i BB, kwasu foliowego, flawonoidów, pektyn, wapnia oraz mikro- i makroelementów (P, Fe, Zn, Mg, Mn). Słynie ze swoich właściwości leczniczych dla człowieka, m.in.: wspomaga układ krążenia, regeneruje wątrobę, ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje oraz wzmacnia odporność. Grejpfrut wykazuje działanie „lecznicze” i wspomagające również dla roślin, ponieważ w owocu tym znajduje się ponad 400 związków chemicznych. Dzięki nim wykazuje on bardzo szerokie spektrum działania.

Zastosowanie

Preparat Septovital 200 SL może być używany do zaprawiania nasion. Nasiona należy moczyć w 0,1–0,2% roztworze środka przez 15 minut, po czym zaleca się ich wysuszenie i wysianie do wcześniej przygotowanego podłoża. Zaprawianie nasion tym produktem działa fungistatycznie na grzyby zasiedlające glebę, np. Pythium spp., Fusarium spp., Phytophthora spp. oraz Alternaria spp. Septovital 200 SL polecany jest także do podlewania rozsady od fazy 2–3 liści właściwych.

W tej fazie rozwojowej roślin zaleca się użycie środka w stężeniu 0,15% w około 3 l/m2 powierzchni

Zalety środka Septovital 200 SL:Septovital 200

  • Zawiera naturalną substancję aktywną.
  • Brak karencji i prewencji.
  • Bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt.
  • Ma szerokie spektrum działania bakteriobójczego i grzybobójczego.
  • Skuteczny w walce z patogenami roślin w okresie ich dużego nasilenia.
  • Wykazuje działanie zapobiegawcze oraz interwencyjne.
  • Stosowany we wszystkich typach prowadzonych upraw.
  • Możliwe zastosowanie do zaprawiania nasion, podlewania rozsady.
  • Nie wykazuje niekorzystnego działania na faunę pożytecznych mikroorganizmów.