Co zrobić, by lawenda pięknie i długo kwitła?

Lawenda znana jest każdemu ze względu na swój charakterystyczny przyjemny aromat, niezwykle atrakcyjny wygląd i mnogość zastosowań. Zapach lawendy ma właściwości uspokajające, stąd też znajduje ona zastosowanie w aromaterapii. Nie bez powodu wielu artystów opiewa jej walory estetyczne w swej twórczości: jej gęste, kształtne ulistnienie i przepiękne fioletowe kwiaty aż proszą się o bycie uwiecznionymi na barwnym obrazie. Jest ona również doskonałym wyborem ze względu na swoje niewielkie wymagania: dobrze znosi suszę i może być uprawiana na różnych rodzajach gleby. Ponadto, należy do ziół które w naturalny sposób odstraszają komary i mole, zamiast tego zwabiając rodzimych zapylaczy, zwłaszcza motyle i trzmiele. Lawenda wykorzystywana jest również do celów kulinarnych, na przykład jako dodatek do herbat czy wypieków.

Decydując się zatem na dodanie lawendy do swojego ogrodu lub kwietnika na balkonie, gwarantujemy sobie tym samym stały dostęp do całego bogactwa jej dobrodziejstw – warto więc zadbać o jej kondycję i zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju, aby móc cieszyć się nią jak najdłużej.

Na co narażona jest lawenda ?

Warto zapoznać się z najczęstszymi problemami, które mogą wystąpić podczas uprawy lawendy w ogrodzie.

Więdnięcie lawendy jest najczęstszą trudnością z jaką borykają się jej hodowcy. Rezultatem  jest redukcja jej kwitnienia, jak również zmniejszenie produkcji olejków zapachowych za które to jest tak wysoko ceniona. Powód wydawać się może nieco zaskakujący dla początkujących ogrodników, jako iż większość kojarzy więdnięcie z niewystarczającą ilością wody. W rzeczywistości jednak naturalnym środowiskiem lawendy są obszary wysoko nasłonecznione i dość suche, zaś więdnięcie jej zachodzi gdy gleba jest zbyt wilgotna, a system korzeniowy lawendy nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie tego jest sadzenie lawendy w miejscach o dobrej cyrkulacji powietrza, na przykład na skalniakach i skarpach.

Drewnienie to zaburzenie fizjologiczne wskutek którego łodygi i liście lawendy stają się kruche i odbarwione. Jest to zwykle spowodowane niedoborem składników odżywczych i brakiem odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, co prowadzi do nadmiernego rozrostu. Uniemożliwia on prawidłowe rozprowadzanie składników odżywczych i blokuje części rośliny przed otrzymywaniem wystarczającej ilości światła słonecznego. To ostatnie może być również spowodowane obecnością chwastów.

Jak uratować lawendę?

Problem więdnięcia lawendy można rozwiązać poprzez odprowadzanie nadmiaru wody z gleby. W przypadku uprawy lawendy w doniczkach najłatwiejszym sposobem jest wprowadzenie odpowiedniego drenażu, zazwyczaj poprzez dodanie do dna pojemnika warstwy żwiru lub perlitu, co utrzymuje nadmiar wilgoci z dala od korzeni.

W ogrodach natomiast słaba cyrkulacja wilgoci jest zazwyczaj oznaką nadmiernie zwartej gleby, co oznacza, że konieczne jest jej spulchnienie. Można do tego wykorzystać pazurki ogrodnicze lub grabie, aby rozluźnić i napowietrzyć wierzchnie warstwy gleby. W przypadku gdy problem jest zaawansowany, na przykład przy wysokiej zawartości gliny, niezbędne może być głębsze przekopanie ziemi, uzupełniając ją o lepiej przepuszczalne składniki. W obu przypadkach warto zadbać o dodatkowy drenaż poprzez dodanie zmielonej kory oraz kompostu. Ponadto, wzbogacenie podłoża o odpowiedni nawóz jest niezawodnym sposobem na poprawę jakości gleby.

Jak natomiast uratować zdrewniałą lawendę i zapobiec jej drewnieniu na przyszłość?  Zapewnienie roślinom wszystkich potrzebnych składników odżywczych poprzez zastosowanie nawozu oraz zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia pomaga w uniknięciu i tej dolegliwości. Przede wszystkim jednak istotna jest pielęgnacja lawendy poprzez jej regularne i prawidłowe przycinanie. Dzięki temu utrzymamy jej prawidłową gęstość i, co za tym idzie, obfite kwitnienie.

Przycinanie lawendy powinno być wykonywane dwa razy w roku, przed okresem wegetacji – czyli pod koniec marca lub na początku kwietnia – oraz po okresie kwitnienia, w sierpniu lub wrześniu. Roślinę zazwyczaj skraca się o jedną trzecią długości pędów. Zachowanie odpowiedniej wysokości cięcia pobudza lawendę do zagęszczenia liści, zaś regularne przeprowadzanie tego zabiegu sprzyja dobremu rozrostowi systemu korzeniowego. Choć kusić może zupełne pozbycie się zdrewniałych łodyg, nie należy ciąć poniżej poziomu liści, ponieważ pozbawia to możliwości pobierania światła słonecznego. Zbyt niskie przycięcie lawendy może również uszkodzić delikatne tkanki przewodzące składniki odżywcze, co prowadzi do rozwoju chorób, a nawet zupełnego obumarcia.

Po okresie kwitnienia lawendy dobrze jest pozbyć się bezlistnych łodyg i przekwitłych kwiatostanów. Nie należy zwlekać z tym zbyt długo, ponieważ naraża to roślinę na uszkodzenia spowodowane opadami i przymrozkami.

fioletowe kwiaty lawendy, jako naturalnego odstraszacza mszyc w ogrodzie.

Jeżeli jednak stan naszej lawendy jest bardzo niezadowalający, a drewnienie pędów jest na poziomie zaawansowanym, niezbędne może być dodatkowe cięcie dla odmłodzenia rośliny i poprawienia jej kształtu. Najlepiej wykonać je wiosną. Cięcie to może być bardziej radykalne, nawet o połowę ich długości, a w przypadku obecności nowych zalążków na zdrewniałych łodygach możemy je przyciąć do samej nasady.

Co lubi lawenda? Jak nawozić lawendę?

Podsumowując: aby zachować zdrowy wygląd i efektowne kwitnienie lawendy, należy pamiętać o podstawowych zasadach jej pielęgnacji oraz o preferowanych przez nią warunkach glebowych.

Jako podłoże do lawendy sprawdzi się zatem gotowa do użytku podłoże do kwiatów lub podłoże do róż i bylin marki. Twój Ogród. Oprócz zawartości wysokiej jakości nawozów długodziałających, obecne w produkcie perlit i włókna drzewne zapewniają przepuszczalność i napowietrzenie gleby.

Choć lawenda ma niskie wymagania pokarmowe, korzystnym będzie zastosowanie produktu który dostarczy jej odpowiednich składników odżywczych. Lawenda preferuje nawozy o zrównoważonym składzie azotu, fosforu i potasu. Wysoka zawartość azotu stymulować będzie rozwój bujnego ulistnienia, podczas gdy fosfor wspomaga kwitnienie i zwiększa ogólną zdrowotność rośliny. Zawartość potasu pomoże natomiast wzmocnić system korzeniowy i poprawi jej odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Polecamy granulowany nawóz do lawendy twój ogród.

zapewnia on kompleksowe odżywianie roślin dzięki swej zawartości mikroskładników. Jest on ponadto pozbawiony szkodliwych chlorków, których obecność w glebie może zakłócić rozwój pędów.

 

Popularne produkty

Zobacz co wybierają nasi klienci

Wyszukaj produkt