Jak i kiedy ciąć hortensję?

Hortensje są krzewami ozdobnymi chętnie uprawianymi w ogrodach, cenionymi za swoje walory estetyczne i wszechstronność. Cechują się bujną strukturą wdzięcznych liści i kształtnych gron kwiatów.

Pośród gatunków hortensji najczęściej uprawiane są: hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) oraz hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Różnią się one przede wszystkim pokrojem (hortensje bukietowe potrafią osiągać 4 metry wysokości, podczas gdy hortensje ogrodowe i drzewiaste zazwyczaj mieszczą się w randze 1,5 m – 2 m) oraz wyglądem kwiatów.

Niezależnie od tego, czy hortensja rośnie w ogrodzie jako soliter, czy jako część bardziej złożonej kompozycji, jest ona zawsze prawdziwą ucztą dla oczu. Łączy bowiem żywą zieleń z bogatymi zestawieniami błękitu, indygo, różu, limonki i bieli, od gorących i żywych po delikatne i pastelowe. Kwiatostany, ułożone płasko, w grona lub w kształt półkuli, składają się zwykle z dwóch rodzajów kwiatów: płodnych i płonnych. Podczas gdy kwiaty płodne są niewielkie i skromne, jako że ich funkcją jest rozwój nasion, kwiaty płonne są pokaźne i barwne. Ich ozdobne płatki są w rzeczywistości działkami kielicha.

Uprawa hortensji. Od czego zacząć?

Nic więc dziwnego, że hortensje są niezmiernie cennym elementem każdego ogrodu w którym są uprawiane. Aby utrzymać ich zdrowy wzrost i dać im rozwinąć w pełni swą urodę, należy mieć na względzie ich indywidualne potrzeby.

Niniejszy artykuł dotyczy podstaw uprawy hortensji. Podjęcie właściwych kroków zaczyna się jeszcze przed jej posadzeniem, kiedy to wybieramy odpowiednie miejsce i rodzaj gleby, najkorzystniejszy pod kątem jej specyficznych wymagań. Omówione zostaną zasady pielęgnacji krzewu, wśród których najważniejsza jest kwestia przycinania, niezbędnego do prawidłowego wzrostu i kwitnienia hortensji.

Wybór odpowiedniego podłoża.

Jakie pH gleby dla hortensji? Czym nawozić hortensję?

Trzeba pamiętać, że rodzimym środowiskiem hortensji jest łagodny klimat nadmorski, o wysokiej wilgotności powietrza. Preferują dobrze przepuszczalną wilgotną glebę, lekko kwaśną i bogatą w próchnicę. Gęste gleby z dużą zawartością gliny zupełnie nie sprawdzą się przy jej uprawie. Posadzenie hortensji w miejscu dość nasłonecznionym sprowokuje ją do intensywnego kwitnienia, nie można jednak dopuścić do przesuszenia gleby.

Rośliny te, ze względu na swą wrażliwość na przesuszanie, należy obficie i intensywnie podlewać, zwłaszcza w gorące słoneczne dni. Dobrym nawykiem jest monitorowanie pH wody używanej do tego celu w zależności od rejonu woda z kranu może nie mieć zupełnie neutralnego odczynu, co z kolei wpływa w pewnym stopniu na stan gleby. Lepszym wyborem może okazać się zbierana deszczówka.

Hortensje wymagają regularnego nawożenia, które należy rozpocząć wczesną wiosną i kontynuować aż do końca okresu kwitnienia. Najlepszym wyborem są dedykowane produkty do hortensji, które dostarczają krzewom odpowiednią kompozycję składników odżywczych. Polecanym przez nas preparatem jest Nawóz płynny do hortensji 900ml marki Twój Ogród. Jest on rozpuszczalny w wodzie i może być stosowany zarówno do nawożenia doglebowego, jak i dolistnego. Do regularnego wzbogacania gleby stosować można również nawóz organiczno-mineralny Rosahumus zawierający kwasy humusowe, potas i żelazo. Zwiększenie zawartości materii organicznej w podłożu sprzyja utrzymywaniu właściwego dla hortensji poziomu wilgoci.

Warto również zdecydować się na preparaty mineralne zawierające azot takie jak Rhizosum N plus, wykorzystujący azotu z powietrza za pomocą bakterii Azotobacter salinestris. Zabiegów tych nie należy jednak przeprowadzać później niż w połowie sierpnia, ponieważ pobudzanie wzrostu rośliny może ingerować w jej przygotowanie do spoczynku zimowego. Zamiast tego można wówczas użyć kompostu lub innych nawozów organicznych.

Przy sadzeniu hortensji istotne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca i napowietrzenia dla systemu korzeniowego, a także wybór odpowiedniego podłoża startowego. Jak już wspomniano, hortensja wymaga gleby dobrze przepuszczalnej, zdolnej do magazynowania wilgoci. Gotowe podłoże do rododendronów i hortensji Rosahumus R UP! marki Twój Ogród łączy powyższe właściwości z dobrodziejstwem kwasów humusowych, zapewniając krzewom dobry start i zwiększoną odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Ciekawą cechą hortensji ogrodowej jest to, że kolor jej kwiatów w danym sezonie zależy od kwasowości gleby – mogą one przebarwiać się z czerwono-różowego na niemal cyjanoniebieski i odwrotnie. Aby uzyskać kwiatostany w kolorze niebieskim lub indygo, należy utrzymywać pH od 4,5 do 5,5. Natomiast gleba bardziej zasadowa, o pH od 6 do 7,5, spowoduje że krzew będzie wytwarzał kwiaty fioletowe i różowe. Długotrwałe utrzymywanie wysokiego pH gleby może jednak zaszkodzić hortensji, dlatego należy zachować ostrożność i ściśle monitorować stan rośliny.

Do utrzymania kwasowego odczynu gleby polecamy nawóz zakwaszający Regulator pH Gleby marki Twój Ogród. Produkt można stosować przed posadzeniem roślin, a także w trakcie ich wegetacji.

Jak ciąć hortensje?

Odpowiednie przycinanie hortensji jest istotne dla ich zdrowia i długowieczności. Pobudza je bowiem do zdrowego wzrostu, zapobiegając przerastaniu i idących za nim problemów w cyrkulacji powietrza i wilgoci. Zapewniamy tym lepszy dostęp do światła słonecznego wzrastającym pędom, a także bardziej efektywne wykorzystywanie przez roślinę składników odżywczych. Zachowanie regularnych okresów pielęgnacji ułatwia monitorowanie stanu rośliny pod kątem ewentualnych chorób lub niedoborów.

Wskazania co do sposobu cięcia hortensji różnią się w zależności od jej gatunku.

Pedy hortensji ogrodowej nie wymagają przycinania, poza ostrożnym usunięciem samych zaschniętych kwiatostanów tuż po kwitnieniu. Pąki kwiatowe rozwijają się bowiem się na pędach ubiegłorocznych – uszkodzenie lub pozbycie się ich spowoduje brak kwiatów w danym sezonie. Również warianty pnące nie wymagają przycinania, poza ewentualną potrzebą regulacji ich rozrostu.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku hortensji bukietowej. Pędy należy przycinać co rok o 1/3 ich długości, a w przypadku tych starszych i bardziej zdrewniałych nawet o połowę lub 2/3. Usuwamy również przekwitłe kwiatostany i wszelkie inne obumarłe części.

Również hortensja drzewiasta wymaga cięcia, przy czym wygląda ono bardziej radykalnie. Należy bowiem przycinać pędy na wysokość ok. 10-30 cm, co pobudzi roślinę do intensywnego, bujnego wzrostu i wytworzenia bardziej efektownego pokroju.

Następna kwestia dotyczy tego kiedy ciąć hortensje. Coroczne przycinanie hortensji bukietowych i drzewiastych należy wykonać jeszcze w marcu, czyli zanim rozpocznie się rozwój liści. Dzięki temu najlepiej pobudzimy krzew do intensywnego rozwoju młodych łodyg i obfitych kwiatostanów.

Po wykonaniu zabiegu pędy hortensji mogą być narażone na działanie czynników atmosferycznych i patogenów. Aby uodpornić roślinę na wysychanie i przyśpieszyć gojenie, warto zastosować maść ogrodniczą. Ogrodnicza maść 270g marki Twój Ogród tworzy elastyczną, trwałą powłokę chroniącą przed uszkodzeniami i szkodnikami.

Podsumowanie. Choć utrzymanie hortensji w dobrej kondycji wymaga dozy pielęgnacji i troski, jest ono jak najbardziej osiągalne, jeśli pamięta się o wszystkich najważniejszych kwestiach. Jedną z nich jest systematyczne i prawidłowo przeprowadzane przycinanie. Choć usunięcie tak znacznej części rośliny może wydawać się początkowo kłopotliwe, to bujny i żywy wzrost który następuje świadczy o tym jak bardzo proces ten jest dla hortensji korzystny. Trafne wybory dokonane podczas dobierania gleby i nawozów są natomiast tym co zagwarantuje roślinie całą energię potrzebną do rozwijania nowych pędów. Nagrodą jest zachwycające bogactwo kwiatów, które będzie trwało przez cały sezon wegetacyjny. Hortensje, źródło naturalnego piękna, pomogą utrzymać zdrowy i tętniący życiem krajobraz i przyciągną pożyteczne owady i ptaki, stając się zatem ośrodkiem żywotności i harmonii.

Wyszukaj produkt