Jak pozbyć się mszyc w ogrodzie?

kolonia zielonych mszyc na liściu. Jedna dorosła mszyca oraz 7 małych mszyc w fazie larwlnej.

Mszyce to jedne z najbardziej pospolitych i rozpowszechnionych szkodników na świecie. Są to małe, podłużne owady, o długości nie przekraczającej kilku milimetrów. Żywią się sokami roślin, oblepiając łodygi i liście swymi licznymi skupiskami. Można je znaleźć na wielu różnych roślinach, w tym również na tych uprawianych w ogrodach. Potrafią wyrządzić wiele szkód – niszczą zewnętrzne warstwy ochronne i wysysają składniki odżywcze, co może prowadzić do zahamowania wzrostu, więdnięcia i zwijania się liści. Wydzielają również lepką substancję zwaną spadzią, która może wabić inne szkodniki a nawet prowadzić do rozwoju grzybicy. Oprócz bezpośredniego uszkadzania roślin, mszyce mogą być także wektorami innych schorzeń. Przykładowo, niektóre gatunki mszyc potrafią przenosić wirusy i pleśnie, powodując znaczne straty w uprawach.

Co istotne, inwazja mszyc często idzie w parze z niepożądaną obecnością mrówek. Niektóre rodzime gatunki mrówek hodują bowiem mszyce dla ich spadzi, w ramach swego rodzaju symbiozy. Przyczyniają się przez to do rozwoju zagrożenia, przenosząc i rozprzestrzeniając te szkodniki, a także zmuszając je do zwiększonego żerowania. Pozbycie się mszyc to także jedna z kilku metod w radzeniu sobie z inwazją mrówek w ogrodach.

Mrówki zbierające spadź z czarnych mszyc kolonizujących łodygę rośliny.

Jak skutecznie walczyć z mszycami?

Mszyce stanowią poważny problem zarówno dla ogrodników, jak i rolników. Znalezienie żarłocznych kolonii tych owadów pełzających i rojących się po całej roślinie to sygnał do podjęcia szybkiej interwencji. Na szczęście istnieje szereg sposobów na radzenie sobie z tą bolączką, którym po kolei się przyjrzymy.

Preparaty w walce z mszycami. Jeżeli inwazja mszyc jest zaawansowana i dotyka dużej części roślin, niezbędne może okazać się zastosowanie środków owadobójczych.

Naturalnym insektycydem o wysoce skutecznym działaniu jest olejek z pomarańczy, który wysusza korpusy szkodników o miękkiej budowie ciała, takich jak właśnie mszyce. Preparatem zawierającym tę substancję aktywną jest Limocide, produkt marki Twój ogród. Ma on działanie kontaktowe i przeznaczony jest do stosowania na wszelkich zainfekowanych uprawach.

Acetamipryd to substancja o szerokim działaniu, charakteryzujący się wysoką wydajnością i długotrwałą ochroną przed szkodliwymi owadami. Jest przy tym bezpieczny dla rodzimych zapylaczy. Polecany produkt Mospilan 20 SP marki Twój Ogród, sprzedawany w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej, w opakowaniach 1,25g, 2,5g oraz 10g.

W sposób fizyczny działają natomiast preparaty oparte na działaniu związków silikonowych, takie jak Next PRO w formie koncentratu do rozcieńczania lub gotowych do użycia spryskiwaczach Next Pro RTU Uniwersalny Next Pro RTU rośliny jadalne oraz Next Pro RTU rośliny ozdobne

Oprysk tymi środkami tworzy na roślinach i ciałach szkodników powłokę, która uniemożliwia poruszanie się i żerowanie.

Jak domowym sposobem pozbyć się mszyc?

We wczesnym stadium inwazji wystarczające jednak może być po prostu zmycie mszyc z roślin strumieniem wody. Należy powtarzać tę czynność raz na kilka dni, by pozbyć się wszystkich osobników. To rozwiązanie nie jest jednak bezpieczne dla roślin które źle znoszą nadmierną wilgoć – tak obfite podlewanie może je poważnie uszkodzić.

Najpopularniejszym domowym sposobem na zwalczanie mszyc w ogrodzie jest ocet. Zwalcza on zarówno żywe owady, jak i złożone przez nich jaja. Używa się w tym celu roztworu 1:1 octu w wodzie, którym należy opryskiwać zaatakowane rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem łodyg i spodniej części liści, gdzie szkodniki lubią pozostawać niezauważone przez dłuższy czas.

Spryskiwanie roślin wywarem z cebuli i czosnku również potrafi przynieść dobre efekty. Często stosowane są również rozpuszczone w wodzie płyn do mycia naczyń lub mydło. Powtórzenie oprysku co 2-3 dni zwiększa skuteczność tych metod.

Zapobieganie inwazji mszyc. Czego nie lubią mszyce?

Podstawową czynnością jest uważne przyglądanie się roślinom pod kątem występowania szkodników, nie tylko na ich wierzchnich częściach, ale również na spodzie liści i innych bardziej zacienionych obszarach. Aby skutecznie przeprowadzać kontrole, należy zadbać o regularne usuwanie chwastów; zagęszczenie roślin sprzyja przenoszeniu się mszyc na kolejne rośliny i szybkiemu mnożeniu się intruzów.

Uprawa roślin takich jak mięta, czosnek, kolendra i lawenda pomaga w odstraszaniu mszyc, które nie przepadają za ich intensywnymi zapachami. Są to rośliny same w sobie mile widziane w ogrodach, stąd jest to chętnie wybierane rozwiązanie

fioletowe kwiaty lawendy, jako naturalnego odstraszacza mszyc w ogrodzie.

Jak pomóc roślinom po ataku mszyc?

Kiedy już uda się zwalczyć lub odstraszyć mszyce żerujące na naszym ogrodzie, rośliny na których żerowały te szkodniki mogą okazać się znacznie osłabione. Aby pomóc im zregenerować się i powrócić do zdrowego wzrostu, warto zastosować nawozy o wszechstronnym działaniu, takie jak Rosahumus, którym z powodzeniem można odżywić wszystkie rośliny które przebyły infestację mszyc.

Z drugiej strony, warto też sięgnąć po nawozy dedykowane dla konkretnych roślin. W ofercie znajdują się nawozy krystaliczne rozpuszczalne w wodzie, które szczególnie dobrze sprawdzą się jako pierwsza pomoc po przebytej chorobie, dzięki swojemu szybkiemu działaniu.

Podsumowanie. 

Mszyce są zmorą ogrodników, rolników i sadowników od wielu, wielu lat – znane jest zatem wiele sposobów na pozbycie się ich z wykorzystaniem prostych, domowych metod, które mogą w zupełności wystarczyć do osiągnięcia zamierzonego efektu. Warto zadbać o to, aby w ogrodzie zadomowiły się na dobre owady pożyteczne, które są naturalnymi wrogami mszyc, jak np. biedronka siedmiokropka. Czasem jednak istnieje konieczność sięgnięcia po mniejsze rozwiązanie. Należy wtedy  zapoznać się z dostępnymi insektycydami które dedykowane są walce z tym szkodnikiem. Oparte na bezpiecznych dla środowiska formułach, są niezawodnym sojusznikiem w walce z liczniejszą i bardziej zaawansowaną inwazją, nie przynosząc przy tym szkód roślinom i glebie.

pożyteczna biedronka siedmiokropka pasożytująca na mszycach skolonizowanych na pędzie rośliny jak naturalny wróg mszyc.

Popularne produkty

Zobacz co wybierają nasi klienci

Wyszukaj produkt