Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie?

Mrówki to interesująca rodzina owadów – są jednymi z najbardziej powszechnych i prosperujących stworzeń na tej planecie. Skolonizowały niemal każdy ląd na Ziemi, od najgorętszych pustyń po najzimniejsze góry – jedyne miejsca bez mrówek, jakie nasuwają się na myśl, to Antarktyda oraz kilka odludnych i naprawdę nieprzyjaznych wysp. Zapewne większość osób doskonale zna przyczynę ich sukcesu w tak różnych środowiskach, a jest nią struktura społeczna w mrowiskach. Mrówki potrafią się komunikować, rozdzielać między siebie pracę, sprawnie gromadzić zasoby, a także są zdolne do rozwiązywania złożonych problemów.

duża kolonia mrówek przy mrowisku znajdującycm się pomiędzy starymi deskami

Mając powyższe na uwadze, napotkanie na swojej posesji mrówek nie powinno być zaskoczeniem, są bowiem one nieodzowną częścią ekosystemu. Chociaż większość ludzi nie darzy ich szczególną sympatią, obecność mrówek ma swoje korzyści, nie tylko dla naturalnych procesów zachodzących wokół nas, ale także dla ogrodników. W istocie, mrówki potrafią być prawdziwymi małymi pomocnikami, których ciężka praca wokół kolonii spulchnia glebę i wzbogaca ją w cenne składniki odżywcze, takie jak azot i fosfor.

Istnieją jednak negatywne strony ich obecności w ogrodzie. Nierzadko okazuje się, że wady te znacznie przeważają nad potencjalnymi zaletami. Efekty obecności mrówek zależą bowiem w dużej mierze od tego, gdzie dokładnie zdecydują się zamieszkać, jakie obszary zajmą i jak liczna jest ich populacja. Jeśli ich obecność w ogrodzie staje się inwazją, a one zaczynają przedostawać się do niepożądanych miejsc i wyrządzać szkody, nadszedł czas, aby podjąć właściwe działania w celu wyeliminowania problemu.

Czy mrówki w ogrodzie są szkodliwe?

Jak już wspomniano, nie da się całkowicie uniknąć ich obecności ogrodzie, a przy tym nie musi ona zawsze wiązać się z wyrządzanymi szkodami. Niemniej jednak głównym instynktem mieszkańców każdego mrowiska jest gromadzenie i wykorzystywanie zasobów. Ta skłonność jest właśnie tym, co prowadzi do konfliktu z ludźmi.

Nadmierna liczebność mrówek drążąca korytarze w glebie i poszukująca pożywienia może poważnie zakłócić systemy korzeniowe. Mrówki potrafią niszczyć rośliny zjadając ich liście i łodygi, pozostawiając je podatnymi na choroby i szkodniki, a także dostawać się do owoców. Mają szczególnie negatywny wpływ na drewno – tworzenie przez nich gniazd może doprowadzać do uszkadzania drzew i drewnianych elementów budynków.

Bywa, że obecność mrówek wiąże się z inwazją innych szkodników. Kilka gatunków mrówek ma szczególny związek symbiotyczny z mszycami – są ich hodowcami! Mszyce wydzielają bowiem spadź, czyli słodką wydzielinę wytwarzaną przy pożywianiu się sokami roślinnymi. Wysoka zawartość cukru w spadzi czyni ją lubianym pożywieniem mrówek, które zapewniają sobie do niej dostęp opiekując się jej producentami.

Mrówki zbierające spadź z czarnych mszyc kolonizujących łodygę rośliny.

Oprócz tych problemów, mrówki same w sobie mogą stanowić niemałe utrapienie dla ogrodników i gości, pełzając po skórze i ubraniach, niekiedy nawet gryząc. Ich dokuczliwość sięga zenitu gdy ciężko jest znaleźć jakiekolwiek miejsce w ogrodzie bez maszerujących po nim mrówek, a to znacznie uprzykrza przebywanie w nim.

Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie?

Istnieją dwie zasadnicze drogi, by powstrzymać mrówki przed skolonizowaniem ogrodu.

Po pierwsze, można zapobiec ich osiedlaniu się w miejscach, w których stanowiłyby problem – na przykład wokół sadzonek, gdzie duże mrowisko mogłoby je uszkodzić. Są bowiem pewne rośliny oraz domowe środki, które okazują się świetnymi odstraszaczami mrówek. Ze względu na upodobanie do spadzi, niektóre rodzime gatunki mrówek wybierają konkretnie rośliny zaatakowane już przez mszyce – pozbycie się mszyc powinno wówczas rozwiązać także problem mrówek.

Po drugie, w przypadku istniejącego mrówczego problemu, można zdecydować się na ich wytępienie. Pomocne i w tym mogą być pewne domowe sposoby, jednak mogą one okazać się mniej skuteczne niż dedykowane produkty. Tak czy inaczej, istotne jest, aby zniszczyć gniazdo, wraz z królową w środku.

Jak odstraszyć mrówki?

Czego się boją mrówki? Są pewne rośliny których zapachu owady te nie cierpią. Możemy zatem posadzić je w miejscach, które chcielibyśmy utrzymać wolne od mrówek. Co więcej, większość tych roślin to popularne zioła obecne w wielu ogrodach i mile w nich widziane.

Rośliny odstraszające mrówki w ogrodzie:

  • lawenda
  • majeranek
  • mięta
  • tymianek
  • wrotycz
  • nagietek

Ponadto, po skutecznym pozbyciu się mrówek, hodowanie tych roślin w ogrodzie powstrzyma je przed powracaniem.

Zapach kawy, cynamonu i intensywnych owoców cytrusowych to także dobre repelenty dla mrówek. Olejki eteryczne, takie jak olejek z mięty pieprzowej, również skutecznie trzymają mrówki z daleka.

Jak wytępić mrówki w ogrodzie?

Dedykowane produkty do zwalczania mrówek charakteryzują się szybkim i niezawodnym działaniem. Aby ostatecznie wyeliminować problem niechcianych mrówek można zastosować skuteczne środki chemiczne niszczące gniazda. Jest to bardziej radykalne podejście, zatem konieczne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją na etykiecie. Focus granulat zwalcza mrówki butelka 900g to wysokiej klasy produkt przeznaczony do eksterminacji całych kolonii mrówek. Aplikowany bezpośrednio na gniazdo, a także na ścieżki uczęszczane przez mrówki, powoduje całkowite wyginięcie mrowiska w około 15-20 dni po zabiegu. Dużą skuteczność preparat wykazuje jednak już po 24 godzinach od pierwszego zastosowania. Dostępny jest również w mniejszych opakowaniach, takich jak Focus zwalcza mrówki solniczka 100g. Focus zwalcza mrówki solniczka 250g oraz Focus zwalcza mrówki saszetka 100g. 

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie.

Oprócz wspomnianych już wcześniej aromatów, które pomagają w odstraszaniu mrówek, istnieje wiele innych domowych sposobów na pozbycie się mrówek.

Jednym z nich jest posypanie sodą oczyszczoną lub mąką kukurydzianą gniazd lub miejsc często uczęszczanych przez mrówki, szczególnie na ich głównych ścieżkach, gdzie owady te będą je zbierać i przenosić z powrotem do kolonii. Po zjedzeniu tych produktów mrówki zaczynają pęcznieć, co je zabija.

Jeśli udało się zlokalizować gniazdo, można je zalać wrzątkiem. Choć jest to metoda najbardziej przyjazna dla portfela, może okazać się również najbardziej czasochłonna, jako że skuteczność jej polega jedynie na dotarciu wody do królowej i uśmierceniu jej. Dlatego też może zajść potrzeba wykonania kilku takich zabiegów.

Biały ocet rozcieńczony wodą może również okazać się całkiem skuteczny, zarówno w odstraszaniu mrówek, jak i w bezpośrednim niszczeniu ich kolonii. Należy uważać, aby nie używać octu nierozcieńczonego, gdyż może on uszkodzić rośliny.

Podsumowanie. Mrówki są zazwyczaj mile widzianym gościem w ogrodzie, jednakże w wielu przypadkach mogą okazać się również niemałym utrapieniem. Upewniwszy się, że pozbycie się ich jest konieczne, mamy na szczęście do dyspozycji szeroki arsenał rozwiązań. Wybór odpowiedniego, dedykowanego środka zagwarantuje długotrwały efekt bez konieczności powtarzania zabiegów.

Popularne produkty

Zobacz co wybierają nasi klienci

Wyszukaj produkt