Trawnik w czasie suszy

Posiadanie bujnego, soczyście zielonego trawnika to powód do dumy dla właścicieli posesji. Stanowi on piękną ramę dla domu i starannie zaaranżowanych barwnych kompozycji w ogrodzie. Zdrowy trawnik pomaga również wchłaniać wodę deszczową, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia podtopień i erozji. Stanowi bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dzieci i zwierząt domowych; zapewnia świetne miejsce do relaksu i korzystania z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu.

Intensywnie zielony, przycięty, zadbany trawnik przez który przechodzi ścieżka z płytek kamiennych. Ścieżka ma kształt fali i prowadzi do drewnianego domku. W tle zielone krzewy i kwiaty róż, lawendy

Okres suszy jest w stanie poważnie zaszkodzić naszemu trawnikowi. Bez odpowiedniej ilości wody trawnik szybko staje się łamliwy i przebarwiony. Źdźbła stają się słomiaste, a gleba wyschnięta i twarda, co utrudnia wzrost i rozwój roślin. Brak wody i wzrost temperatur prowadzi również do zmniejszenia żyzności gleby, utrudniając pobieranie składników odżywczych przez systemy korzeniowe. Mogą pojawić się chwasty, które są na ogół bardziej sprawne w przetrwaniu w warunkach niedoboru. W związku z tym trawnik będzie wymagał więcej zabiegów pielęgnacyjnych, aby utrzymać go w dobrej kondycji.

Pielęgnacja trawnika w czasie suszy - od czego zacząć?

Bez wątpienia nie chcielibyśmy utracić przyjemniej, mieniącej się szmaragdowej zieleni ozdabiającej nasze najbliższe otoczenie. Istnieją na szczęście sposoby na to by zapobiec trwałym stratom i zapewnić trawie żywotność nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych

Aby uchronić trawnik przed skutkami suszy, należy zwrócić uwagę na odpowiednie metody podlewania oraz wykonywania systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ograniczony dostęp do wody i inne niedogodności spowodowane wysoką temperaturą wymuszają specyficzny tryb postępowania. Dochodzą do tego również wymagania glebowe i kwestia nawożenia.

 

Najkorzystniej jest jednak zapobiegać uszkodzeniom jeszcze przed wystąpieniem suszy, a po jej zakończeniu przystąpić do regeneracji trawnika, aby przywrócić mu witalność

Nawożenie trawnika w czasie suszy. Kiedy nawozić? Jaki produkt wybrać?

Choć widząc szkody jakie sucha, upalna pogoda wyrządziła trawie, kuszące może się wydawać zastosowanie nawozu, należy zachować ostrożność. Konieczne jest bowiem stanowcze ograniczenie w stosowaniu nawozów, a najczęściej zupełna z nich rezygnacja. Produkty bogate w azot w połączeniu z wysoką temperaturą szczególnie stanowią ryzyko poparzenia roślin. Na ogół nawozy nie sprawdzają się w suchej, stwardniałej glebie, gdzie przepływ składników odżywczych jest bardzo zredukowane. Ponadto szybkie odparowywanie wody może spowodować, że podwyższone stężenie substancji chemicznej uszkodzi liście i korzenie.

Na tle zielonego trawnika, dwie złączone ludzkie dłonie w białych rękawiczkach ogrodowych. W dłoniach znajduje się granulowany, białoszary nawóz do trawników.

Dlatego też jeśli chodzi o nawożenie trawnika, niezwykle istotne jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości składników odżywczych przez cały rok, aby mieć pewność, że przetrwa on suszę.

Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić w okresie wczesnowiosennym; zaleca się sięgnąć tutaj po produkt o długotrwałym działaniu. Nawóz pp do trawników zdrowa zielona darń marki Twój Ogród doskonale sprawdzi się właśnie na tym etapie. Równomierne, długotrwałe rozprowadzanie składników odżywczych zabezpieczy trawnik w nadchodzącym okresie.

Dla jeszcze bardziej specjalistycznego odżywiania dedykowany jest nawóz pp do trawników w walce z suszą marki Twój Ogród, który zwiększa odporność trawnika na suszę. Zastosowany przed rozpoczęciem lata skutecznie wspomaga rozwój zdrowego systemu korzeniowego i zapobiega żółknięciu trawy

Koszenie trawnika w czasie suszy.

Podobnie jak w przypadku nawożenia, tak i przy koszeniu trawnika w czasie suszy należy zachować umiar. Nawet jeżeli trawa zaczyna się zbytnio rozrastać i tracić swój zadbany wygląd, niezbędnym jest ograniczenie do minimum częstotliwości jej skracania. Nadmierne koszenie w tak niekorzystnych warunkach atmosferycznych może doprowadzić do ogólnego osłabienia trawy, a także spowodować szybsze wysychanie gleby

Trwanik w trakcie koszenia kosiarką elektryczną w zadbanym, regularnym ogrodzie.

Najlepiej jest utrzymywać trawnik przy wysokości 9-15 cm. Dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się kłosów i kwitnieniu trawy, co w obu przypadkach może być dla niej ogromnym obciążeniem, a także prowadzi do naturalnego żółknięcia pędów.

 Ważnym elementem o którym należy pamiętać podczas koszenia trawnika w takich warunkach pogodowych jest upewnienie się, że ostrza kosiarki są dobrze naostrzone, aby zapewnić dokładne i gładkie cięcie. W przeciwnym razie poszarpane źdźbła trawy będą miały do czynienia z dodatkowym źródłem stresu i staną się przez to jeszcze bardziej wrażliwe na upał.

Podlewanie trawnika w czasie suszy. Na co zwrócić uwagę?

Podlewanie trawnika w porze suchej może okazać się dość problematyczne, jako że w warunkach tych ważne jest by możliwie oszczędzać wodę. Zaleca się zrezygnowanie z używania do podlewania wody pitnej, a zamiast tego np. zbieranie deszczówki do późniejszego wykorzystania. Takie rozwiązanie będzie opłacalne i rozsądne w czasach zwiększającej się częstotliwości fal upałów.

 

Podczas suszy odpowiednią porą na podlewanie trawnika jest wczesny ranek, najlepiej o świcie. Podlewanie w ciągu dnia jest nieskuteczne, ponieważ woda szybko wyparowuje zamiast wsiąkać w glebę. Zimna woda może też spowodować szok termiczny, lub poparzyć rośliny skupionymi poprzez krople promieniami słonecznymi.

 

Podlewanie wieczorem również może nie przynieść pozytywnych rezultatów. Latem temperatura rzadko spada do optymalnego poziomu wystarczająco szybko o zachodzie słońca, co oznacza, że problemy występujące w ciągu dnia nie będą zupełnie zażegnane. Ponadto, połączenie ciemności i wilgoci stanowi doskonałe warunki do rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni

Trawnik w trakcie intensywnego podlewania za pomocą zraszacza ogrodowego. W tle drzewa.

Ze względu na powyższe niedogodności napotykane podczas okresu suszy, najlepszym sposobem na zapewnienie trawnikowi wystarczającej ilości wilgoci w takich warunkach jest podjęcie właściwych kroków przy jego zakładaniu.

Zakładanie trawnika na czas suszy.

Podczas zakładania nowego trawnika mamy do dyspozycji efektywne metody na zapewnienie by gleba zachowywała wilgoć nawet w bardzo suchych warunkach.

 Korzystnym rozwiązaniem jest utworzenie w glebie warstwy zawierającej żwir lub zeolit, która umożliwia przesiąkanie wilgoci. Woda jest wówczas magazynowana wewnątrz, aby następnie być wykorzystywana przez systemy korzeniowe w czasie suszy. Takie działanie sprzyja dodatkowo napowietrzeniu gleby, a także ogranicza powierzchniowe podtopienia podczas intensywnych opadów deszczu.

 Do stworzenia takiej warstwy z powodzeniem można wykorzystać hydrożel, który jest w stanie skutecznie wchłonąć znaczne ilości wody.

 Ponadto zawsze warto zadbać o to, aby w glebie utrzymywała się odpowiednia zawartość materii organicznej, która również pomaga w zatrzymywaniu wilgoci. Jednym ze sposobów jest wzbogacenie gleby odpowiednim nawozem. Nawóz pp do trawników młodych i z rolki marki Twój Ogród przeznaczony jest do pielęgnacji młodej trawy. Poprawia on warunki glebowe, sprzyjając żywotności nowo założonego trawnika.

 Podsumowanie. Kiedy mamy do czynienia z nieznośnymi warunkami suszy i niekończącymi się falami upałów, widok suchego, zniszczonego trawnika potrafi wprawić w jeszcze gorszy nastrój. Z drugiej strony, posiadanie zadbanego, zielonego zakątka, którym nacieszymy swoje oczy, uczyni te okresy trochę bardziej znośnymi.

 Właściwa pielęgnacja trawnika w porze suchej jest niezbędna do utrzymania bujnego, zielonego krajobrazu. Odpowiednie podlewanie, zapewnienie korzystnych warunków glebowych i stosowanie się do zaleceń przy koszeniu to kluczowe czynności dzięki którym trawnik pozostanie zdrowy i pełen życia przez całe lato, niezależnie od pogody.

Zadbany ogród o nieregularnych kształtach ze ścieżką w kształcie fali, ułożoną z betonowej kostki oraz z pięknie przyciętym, intensywnie zielonym trawnikiem.

Popularne produkty

Zobacz co wybierają nasi klienci

Wyszukaj produkt