Czym zwalczać ślimaki w truskawkach?

Kwitnące i owocujące, intensywnie zielone krzewy truskawki posadzone w drewnianej skrzyni w kolorze złotego dębu.

Truskawka, a w zasadzie poziomka truskawka lub poziomka ananasowa, to jedna z najpopularniejszych roślin owocowych na świecie. Ich owoce mają słodki, kwaskowaty smak i są doskonałym źródłem antyoksydantów, witamin i innych dobrodziejstw. Są uprawiane we wszystkich regionach klimatu umiarkowanego. Stanowią świetne źródło dochodu – są bowiem z powodzeniem sprzedawane w stanie świeżym, mrożonym, lub przerabiane na dżemy, soki i inne produkty. Ponadto, są trafnym wyborem do ogrodów i donic, gdzie dodają żywej iskry koloru, a troskę ogrodnika nagradzają soczystymi czerwonymi smakołykami.

Każdy, kto zna się na uprawie truskawek, zdaje sobie jednak sprawę z trudności stwarzanych przez szkodniki i choroby które atakują te rośliny. Istnieje szereg niebezpiecznych infekcji grzybowych i wirusowych na które należy uważać, takich jak szara pleśń, antraknoza czy mączniak prawdziwy. Wśród szkodników żerujących na truskawkach część stanowią nicienie, a część owady – jednakże najczęstszym zagrożeniem, a zarazem winowajcami na których skupi się ten artykuł, są ślimaki.

Zwalczanie ślimaków w truskawce.

Ślimaki są prawdziwym utrapieniem hodowców. Są w stanie wyrządzać ogromne szkody, uszkadzając liście i łapczywie obgryzając owoce, a nawet zjadając je w całości. Oprócz upraw polowych, są w stanie przedostawać się do doniczek, pod osłony i do szklarni.

Ślimak w jasnożółtej muszli z ciemnym paskiem konsumuje czerwony owoc truskawki.

Plantacjom truskawek zagrażają przede wszystkim ślimaki nagie, czyli pozbawione muszli. Wśród nich najczęściej spotykane są pomrowniki, takie jak pomrownik siatkowany, oraz te z rodziny śliników i pomrowiowatych. Wiele z nich to gatunki przywleczone i inwazyjne, pozbawione naturalnych wrogów które dostatecznie ograniczałyby ich liczebność.

Dwa dorodne, intensywnie czerwone owoce truskawki zjadane przez nagie ślimaki bez skorupy.

Istnieją różne sposoby na pozbycie się tych niechcianych gości na grządkach truskawek, od preparatów ślimakobójczych, po sposoby domowe. Wybór metody zależy zarówno od stopnia zaawansowania problemu, jak i rozmiaru samej uprawy. W zależności od temperatury i pogody problem może gwałtownie się nasilać, jako że warunki wilgotne i umiarkowanie chłodne do letnich sprzyjają szybkiemu rozmnażaniu się ślimaków – dlatego ważne jest, by podjąć szybko odpowiednie działania.

Jak zabezpieczyć truskawki przed ślimakami?

Często doradza się, by nie stwarzać miejsc w których ślimaki chętnie będą się chować – takie jak kamienie, pniaki, głazy. Choć jest to na pewno w pewnym stopniu pomocne, nie jest zupełnym rozwiązaniem problemu, ponieważ nie da się zupełnie uniknąć występowania zacienionych zakamarków na plantacjach i uprawach, chociażby ze względu na samą obecność roślin, grządek, osłon i tym podobnych.

Ponieważ ślimaki przemieszczają się ruchem ślizgowym, ich poruszanie się jest uzależnione od przyczepności do podłoża. Są sposoby na to, by uniemożliwić im przesuwanie się po pewnych obszarach. A zatem – po czym nie przejdzie ślimak? Jeżeli podłoże pokryte jest sypkim, pylistym materiałem który oblepi ich ciało, nie będą one mogły się przedostać i będą unikać tego obszaru. Można zatem stworzyć taką barierę lub warstwę ochronną za pomocą popiołu, lecz zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tutaj mączka bazaltowa, dostępna m.in. jako Mączka bazaltowa gleby marki Twój ogród. Jest to produkt w 100% pochodzenia naturalnego, o właściwościach polepszających cechy fizykochemiczne gleby; można nim posypywać zarówno ziemię wokół roślin aby blokować ścieżki ślimaków, jak i całe uprawy. Istotną cechą mączki bazaltowej jest to, że pozostaje ona na powierzchni gleby, nie wbijając się w jej głąb. Choć zabieg być może będzie trzeba powtarzać w przypadku opadów, jest to nieinwazyjna i skuteczna metoda, która dodatkowo niesie za sobą liczne zalety samego produktu.

Jeżeli problem dotyczy mniejszych upraw, np. w ogrodzie, warto posadzić w pobliżu rośliny nielubiane przez ślimaki. Zalicza się do nich m.in: nasturcja, rozchodnik, lawenda wąskolistna oraz krwawnik pospolity. Pomogą one zniechęcić ślimaki do naszego ogrodu, a także przyciągną do niego pożytecznych zapylaczy.

Całe zdjęcie wypełniają kolorowe kwiaty wrotyczy, której nie lubią ślimaki. Kwiaty są w kolorach białym, kremowym, jasno i ciemnoróżowym oraz amarantowym

Częste spulchnianie gleby grabiami lub pazurkami ogrodniczymi i odchwaszczanie ogrodu również pomaga w utrzymaniu go wolnym od ślimaków, które składają jaja płytko w glebie. Wzbogacenie podłoża obornikiem również może pomóc nam w walce z tym szkodnikiem, a jednocześnie dostarczają truskawkom ogromnych ilości składników pokarmowych i napowietrzają glebę. Polecamy produkty: Obornik kurzy granulowany i Obornik bydlęcy granulowany marki Twój ogród.

Co eliminuje ślimaki?

Jeżeli ślimaki żerują na naszych truskawkach, często jedyną opcją pozostaje sięgnięcie po preparat ślimakobójczy. Należy pamiętać, że niektóre trutki mogą zaszkodzić również innym zwierzętom, dlatego warto sięgnąć po środek który koncentruje swoje działanie wyłącznie na tych szkodnikach, jednocześnie będący bezpieczny dla reszty biotopu.

Wśród tego typu produktów polecamy Metarex M 2,5 RB na ślimaki marki Twój ogród. Zawiera on ekstrakty z rzepaku, które są ulubionym pokarmem ślimaków i dzięki temu szybko wabią je do zjadania granul trutki, pozostawiając rośliny w spokoju. Preparat ten zawiera również składniki odstraszające od niego inne zwierzęta i zapobiegające przypadkowym zatruciom.

Wsparcie zabiegów tym preparatem wspomnianymi wcześniej metodami na odstraszanie ślimaków i blokowanie ich przemieszczania się utrzyma uprawę truskawek wolną od tych żarłocznych szkodników.

Jak zwalczyć ślimaki domowym sposobem?

Popularnym i efektywnym sposobem na ślimaki jest wykorzystanie piwa do tworzenia pułapek. Zapach piwa szybko i skutecznie wabi ślimaki, dlatego w miejscach przez nie zainfekowane można zakopać w ziemi dość wysoki słoik i napełnić go częściowo piwem. Ślimaki, które wpadną do słoika nie będą mogły się z niego wydostać. Efekty będą zauważalne przy codziennym opróżnianiu pułapek.

Kawa odstrasza ślimaki, a zatem można nią opryskać rośliny przez nie lubiane, a także rozmieścić fusy na podłożu.

Co natomiast z solą – czy sól zabija ślimaki? Choć znany jest fakt, iż posypanie ślimaka solą zabije go, a wręcz zupełnie go rozpuści, nie jest to skuteczna metoda na radzenie sobie z inwazją tego szkodnika w ogrodzie. Sól należałoby bowiem posypać bezpośrednio po każdym z osobników, zaś rozsypana po glebie może mieć bardzo negatywny wpływ na rośliny.

Podsumowanie.

Dobrze jest rozważyć każdą z metod zwalczania problemu ślimaków w uprawach truskawki, a najlepiej zdecydować się na kilka tych odpowiadającym sytuacji. Profilaktyczne zabezpieczanie uprawy połączone ze zdecydowanymi działaniami w przypadku zauważenia śladów żerowania zapewni bezpieczeństwo uprawy, zdrowe rośliny i obfite plony.

Smakowicie wyglądające, zdrowe, intensywnie czerwone owoce truskawki z szypułkami, na tle intensywnie zielonych liści truskawek.

Popularne produkty

Zobacz co wybierają nasi klienci

Wyszukaj produkt