Twój Ogród logo

NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
DO DOMU · NA DZIAŁKĘ · DO OGRODU

Leonardyty – gdzie i kiedy odkryto Leonardyty?

Opublikowano: 01 czerwca, 2012
Leonardyt to miękki, błyszczący, czarny lub brązowy szklisty mineraloid. Wydobywa się go w kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego. Jest bardzo bogaty w kwasy humusowe (do 90%) i jest wykorzystywany jako środek kondycjonujący glebę i środek rekultywujący zanieczyszczone środowisko. Jego nazwa pochodzi od dr. A. G. Leonarda, w uznaniu dla jego osiągnięć w badaniu tych złóż. Gdzie i kiedy odkryto i opisano leonardyty po raz pierwszy?
Wykorzystanie leonardytów•    Środek kondycjonujący glebę
Jest wykorzystywany do poprawy żyzności i struktury gleby poprzez bezpośrednią aplikację bądź też razem z innym źródłem kwasów humusowych.
•    Środek rekultywujący glebę
Leonardyt może być dodawany do gleby, aby zredukować pobieranie metali ciężkich (kadm, rtęć, ołów, nikiel) przez rośliny na skażonych terenach.

Nawóz wytwarzany z leonardytów
Rosahumus jest wytwarzany z leonardytów wydobywanych na terenie Niemiec. Cechują się one bardzo wysoką aktywnością biologiczną Niemieckie leonardyty są bardzo dobrym źródłem kwasów humusowych – zawierają ich 85%, a także żelazo i potas.
Prowadzone badania potwierdziły wysoką skuteczność nawozu ROSAHUMUS, (otrzymywanego z leonardytów) w poprawie żyzności gleb, zwiększeniu koncentracji składników pokarmowych w glebie, tworzeniu struktury gruzełkowatej gleby oraz wzroście i plonowaniu upraw rolniczych, sadowniczych, warzyw, ziół oraz roślin ozdobnych. Rosahumus zwiększa wykorzystanie składników pokarmowych z gleby przez rośliny.

Nawóz posiada świadectwo kwalifikacji do stosowania w rolnictwie ekologicznym wydane przez IUNG PIB w Puławach nr NE 133/2010. Rosahumus posiada uzyskał także certyfikaty ekologiczne wydane między innymi przez FIBL – Forschungsinstitut fur Biologischen Landbau (Niemcy) oraz OMRI – Organic Materials Review Institute (USA). Produkt otrzymał także wyróżnienie na Targach Agrotech w Kielcach i Zielony Laur Konsumenta 2010.

Pochodzenie i występowanie leonardytów
Leonardyty powstały w okresie Karbonu. Pochodzą z resztek roślinnych obumarłych bez dostępu powietrza, które uległy humifikacji.
Leonardyty zostały opisane po raz pierwszy w Północnej Dakocie (USA) przez badacza dr. A. G. Leonarda. Miało to miejsce na początku XX wieku. Dziś wiemy, że leonardyty występują na całym świecie towarzysząc złożom węgla.

Więcej o nawozie Rosahumus z kwasami humusowymi z leonardytów: