Twój Ogród logo

NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
DO DOMU · NA DZIAŁKĘ · DO OGRODU

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowania

Opublikowano: 04 czerwca, 2012

melaleucaalternifoliaOlejek z drzewa herbacianego to naturalna substancja o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Jest stosowana w medycynie naturalnej, kosmetyce i aromaterapii. W ogrodzie może pomóc nam chronić rośliny przed chorobami w bezpieczny sposób.

Pochodzenie olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany przede wszystkim w medycynie naturalnej, kosmetyce i aromaterapii. Działa leczniczo na infekcje grzybicze, trądzik czy łupież. Dlatego często bywa składnikiem maści i kremów. Inhalacje olejkiem są zalecane także w przypadku przeziębienia, grypy i kaszlu. Olejek odparowywany w trakcie aromaterapii wpływa prozdrowotnie na ludzi i otoczenie, w którym ma miejsce zabieg.

Jego lecznicze właściwości znali już australijscy Aborygeni z plemienia Bundjalung – wykorzystywali oni roztarte liście do inhalacji oraz okładania ran. Świat zachodni dowiedział się o właściwościach drzewa herbacianego dopiero w latach 20-tych XX wieku.

Czy drzewo herbaciane ma coś wspólnego z herbatą?

Drzewo herbaciane (ang. tea tree) ma bardzo mylącą nazwę – roślina ta nie ma nic wspólnego z krzewem herbacianym, z którego listków przyrządza się popularny napój – herbatę. Nazwa ta została nadana prawdopodobnie przez żeglarzy, którzy jako pierwsi docierali do wybrzeży Australii i od Aborygenów nauczyli się korzystać z leczniczych właściwości drzewa herbacianego. Zaparzali oni liście drzewa herbacianego i stąd „herbata” w nazwie tej rośliny.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje bardzo wysoką skuteczność w ochronie roślin przed szerokim spektrum chorób grzybowych i bakteryjnych. Wynika to z faktu, że mieszanina blisko 100 naturalnych komponentów wchodzących w skład olejku z drzewa herbacianego działa na komórki grzybowe i bakteryjne na wiele różnych sposobów.

Olejek z drzewa herbacianego działa na komórkę grzybową aż na 4 sposoby:
1. Niszczy integralność komórek
2. Zwiększa przepuszczalność błony komórkowej
3. Doprowadza do utraty cytoplazmy
4. Zatrzymuje oddychanie i transport jonów

timorexduzy

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego w ogrodzie

Na rynku dostępny jest biologiczny i ekologiczny środek ochrony roślin nowej generacji, zwalczający choroby grzybowe zawierający wyciąg z drzewa herbacianego – nazywa się Timorex Gold 24 EC. Timorex Gold 24 EC jest jednocześnie bardzo skuteczny i bezwzględny wobec chorobotwórczych patogenów, a ponadto bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Timorex Gold 24 EC ma szereg zalet, które może zaoferować tylko preparat biologiczny:
• Ma szeroki zakres naturalnych własności grzybobójczych. Atakuje komórki patogenów na wiele sposobów i dzięki temu działa szybko i skutecznie.
• Jest bezpieczny dla środowiska, człowieka, owadów pożytecznych oraz pszczół.
• W roślinie nie ma pozostałości substancji aktywnej, a w związku z tym nie ma okresu karencji – dzięki czemu chronione plony można bezpiecznie spożywać.
• Może być stosowany w uprawach konwencjonalnych oraz ekologicznych, a także w integrowanej produkcji. Posiada wymagane certyfikaty do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Jak wykazały liczne eksperymenty, skuteczność środka Timorex Gold 24 EC dorównuje wielu konwencjonalnym środkom ochrony roślin. Dzięki temu możliwa jest bezkompromisowa ochrona roślin – jednocześnie skuteczna i bezpieczna.