Twój Ogród logo

NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
DO DOMU · NA DZIAŁKĘ · DO OGRODU

Pytania i odpowiedzi

Wybierz interesujące Cię pytanie i kliknij w tytuł aby zobaczyć odpowiedź:

Jak długo utrzymają się efekty działania Rosahumusu?

Efekty stosowania Rosahumusu utrzymują się przez 5 lat po zastosowaniu. Widoczność tych efektów zależy od takich czynników jak np. stan gleby przed zastosowaniem nawozu, dostępności składników mineralnych, rodzaju i wieku uprawianych roślin.

Jak szybko można zobaczyć efekty nawożenia Rosahumusem?

Efekty uzyskane dzięki Rosahumusowi są widoczne bardzo szybko. Zależą od tego jaki jest stan gleby przed zastosowaniem, od dostępności składników mineralnych, a także od rodzaju i wieku roślin, które nawozimy. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując kwasy humusowe na glebach nieurodzajnych, piaszczystych.

Najszybciej efekty poprawy żyzności można zaobserwować, jeśli zastosujemy Rosahumus podczas sadzenia roślin.

Aby zobaczyć efekty nawożenia Rosahumusem, zachęcamy do przeprowadzenia doświadczenia: podczas nawożenia trzeba pozostawić tzw. próbę kontrolną, na której nie stosuje się nawozu. Wówczas można dokonać łatwego porównania efektów.
Więcej informacji o produkcie znajdą Państwo na oficjalnej stronie nawozu Rosahumus – www.Rosahumus.pl

Jak dawkować i kiedy stosować Rosahumus?

Przed założeniem ogrodu (trawnika, sadzeniem drzew oraz krzewów ozdobnych i owocowych)
Opryskać całą powierzchnię przeznaczoną do siewu lub sadzenia. Po oprysku nawóz lekko wymieszać z glebą. Zalecana dawka 6 g nawozu /600 ml wody/10m2.

Sadzenie roślin ozdobnych
Wlać rozcieńczony nawóz na dno dołka przed wysadzeniem sadzonek krzewów.

Nawożenie trawnika
Wykonać co najmniej 3 zabiegi w sezonie:

 • Pierwszy raz nawozimy bardzo wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji w dawce 6g nawozu/600 ml wody /10m2.
 • Drugi zabieg w maju-czerwcu, po skoszeniu trawnika w dawce 3 g nawozu/500 ml wody/10m2.
 • Trzeci zabieg jesienią w październiku w dawce 6 g nawozu / 600 ml wody/10 m2. Polecamy stosowanie razem z uniwersalnym nawozem jesiennym z serii Twój ogród.

Krzewy i drzewa ozdobne i owocowe

 • Pierwszy raz nawozimy bardzo wczesną wiosną, po ruszeniu wegetacji w dawce 6g nawozu/600 ml wody /10m2.
 • Drugi raz nawozimy w maju-czerwcu, w dawce 3-6 g nawozu/500 ml wody/10m2.
 • Trzeci zabieg jesienią w październiku w dawce 6 g nawozu / 600 ml wody/10 m2. Polecamy stosowanie razem z uniwersalnym nawozem jesiennym z serii Twój ogród.

Warzywa
Nawóz należy stosować przed siewem lub sadzeniem rozsady w formie oprysku doglebowego w dawce 3-6 g nawozu w 300-500 ml wody /10m2.

Kwiaty balkonowe i w domu
Podlewamy od marca do października raz w miesiącu w dawce 1g nawozu /1L wody. Polecamy stosowanie razem z nawozami mineralnymi z serii Twój ogród: Nawóz do pelargonii i surfinii oraz Nawóz do kwiatów zielonych.

Kompost
Przyspieszenie humifikacji resztek roślinnych na kompostowniku – polać kompostowany materiał nawozem w dawce 20 g nawozu/2 l wody / 100-200 l kompostu. Zabieg powtórzyć po każdym dołożeniu na kompostownik większej partii roślin.

Więcej informacji o produkcie znajdą Państwo na oficjalnej stronie nawozu Rosahumus – www.Rosahumus.pl

Rosahumus zaleca się stosować doglebowo. Czy polanie części rośliny (np. łodygi lub liści) może jej zaszkodzić?

Nawóz poprawiający żyzność gleb Rosahumus może być stosowany w na kilka sposobów:

 • Oprysk doglebowy – podstawowy sposób, polecany w szczególności na dużych powierzchniach (trawniki, pola uprawne),
 • Podlewanie konewką – kiedy chcemy nawozić konkretne rośliny,
 • Zanurzanie korzeni lub zaprawianie dołka pod roślinę – sposób polecany podczas sadzenia roślin.

W niektórych krajach nawóz ten jest stosowany dolistnie w uprawach profesjonalnych. Nawożenie w ten sposób pozostawia jednak na roślinie osad (nawóz ma ciemną barwę), który nie jest szkodliwy dla roślin. Należy natomiast zachować ostrożność w ciepłe i słoneczne dni – ciemna barwa powoduje szybsze nagrzewanie się liści, co może skutkować poparzeniami.

Czy stosowanie Rosahumusu jesienią wpłynie na przygotowanie roślin do zimy?

Rosahumus można stosować jesienią – jest to jeden z zalecanych terminów stosowania.

Stosowanie Rosahumusu jesienią jest bezpieczne, ponieważ nie zawiera on azotu, który mógłby pobudzić rośliny do dalszego wzrostu. Zawiera natomiast potas, który jest składnikiem nawozów jesiennych.

Jesienne stosowanie kwasów humusowych jest ważne, ponieważ przygotowuje glebę do zimy. Rosahumus sprawia, że więcej wartościowych składników jest zatrzymywane w górnej warstwie gleby, a nie są one wypłukiwane w głąb profilu glebowego – jest to szczególnie istotne podczas jesiennych deszczy i wiosennych roztopów.

Czy Rosahumus zawiera mikroorganizmy glebowe (tzw. EM-y)?

Rosahumus jest wytwarzany z leonardytu – minerału, który posiada właściwości użyźniające glebę. Zawiera kwasy humusowe – nie zawiera mikroorganizmów glebowych.

Kwasy humusowe w glebie działają jako organiczne katalizatory wielu procesów biologicznych oraz stymulują wzrost i namnażanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych (m.in. azotobakter i nitrosomonas). Tak więc stosując Rosahumus nie dostarczamy mikroorganizmów, ale stwarzamy bardzo dobre warunki do ich naturalnego rozwoju.

Chcę rozluźnić gliniastą glebę w moim ogrodzie. Czy same kwasy humusowe wystarczą? Jak wspomóc działanie Rosahumusu?

Poprawa struktury gruzełkowatej gleb gliniastych, bardzo zwięzłych, zlewnych wymaga równoległego stosowania kwasów humusowych oraz wapnowania gleb. Na glebach kwaśnych następuje degradacja chemiczna i rozpad struktur wtórnych minerałów ilastych, w wyniku czego gleba traci strukturę gruzełkowatą, decydującą o właściwych stosunkach wodno powietrznych. Ponadto na glebach zlewnych, kwaśnych zanikają pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, uruchamiające P-amonifikatory oraz bakterie symbiotyczne wiążące wolny azot.

Współdziałanie kwasów humusowych i wapnia jest najlepszym sposobem na poprawę kultury zlewnych gleb gliniastych.

Na glebach gliniastych najlepiej stosować jesienią lub bardzo wczesną wiosną nawóz OXYFERTIL 75/25 zawierający 50% CaO + 25% MgO. W celu przyspieszenia tworzenia struktury gruzełkowatej oraz humifikacji substancji organicznej należy stosować ROSAHUMUS.

Aby ustalić dawki nawozów wapniowych i kwasów humusowych należy wykonać analizę chemiczną gleb: odczynu, zawartości przyswajalnych form składników pokarmowych oraz próchnicy.

Jaki jest mechanizm działania Rosahumusu? Czy jest to użyźniacz czy nawóz?

Rosahumus zawiera kwasy humusowe, potas i żelazo. Jest to nietypowy nawóz, ponieważ jego główne działanie nie polega na dostarczeniu roślinom składników pokarmowych, ale na użyźnianiu gleby. Rosahumus użyźnia glebę polepszając jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.

W związku z powyższym, stosując Rosahumus nie należy zaprzestawać stosowania nawozów mineralnych. Poprawa żyzności pozwoli na ich lepsze wykorzystanie przez rośliny. W prowadzonych badaniach naukowych potwierdzono, że stosując Rosahumus można obniżyć nawożenie mineralne o ½ i zachować taki sam plon.

Rosahumus zawiera kwasy humusowe. Czy Rosahumus zakwasza glebę?

Kwasy humusowe rzeczywiście należą do kwasów, ale nie oznacza to, że ich stosowanie powoduje zakwaszenie gleby – wręcz przeciwnie. Kwasy humusowe to bardzo duże cząsteczki, które mają następujące działanie chemiczne w glebie:

 • zwiększają dostępność składników pokarmowych i wody dla roślin
 • działają jako naturalny czynnik chelatujący jony metali w środowisku zasadowym i ułatwiają ich pobieranie przez system korzeniowy,
 • zatrzymują rozpuszczalne w wodzie nawozy mineralne w strefie korzeniowej i zmniejszają ich wypłukiwanie,
 • posiadają ekstremalnie wysoką pojemność wymiany kationowej,
 • zwiększają konwersję składników pokarmowych (NPK i mikroelementów) do form dostępnych dla roślin,
 • zmniejszają dostępność substancji toksycznych z gleby,
 • neutralizują pH gleby.

Podobno 1 kg Rosahumusu zawiera tyle kwasów humusowych co 30 ton obornika. Jaki jest więc sens stosowania obornika?

Rosahumus zawiera 85% kwasów humusowych, 12% tlenku potasu i 0,6% żelaza. Tak duża zawartość cennych kwasów humusowych sprawia, że pod tym względem nawóz ten jest faktycznie 30 000 razy wydajniejszy niż obornik.

Należy jednak pamiętać, że w oborniku znajdują się również inne wartościowe składniki takiej, jak m.in. azot, fosfor, potas, magnez, wapń, bor i żelazo. Ich proporcje mogą się różnić w zależności od rodzaju obornika. Spośród wymienionych pierwiastków Rosahumus w swoim składzie ma tylko potas i żelazo, dlatego pozostałe należy dostarczyć, stosując nawozy mineralne.

Jaka jest więc przewaga Rosahumusu nad obornikiem? Można wymienić 3 główne powody dlaczego rolnicy i działkowcy decydują się na ten właśnie nawóz:

 1. Stosowanie Rosahumusu jest łatwiejsze i mniej pracochłonne niż rozrzucanie dużych ilości obornika (i nie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem),
 2. Nie wszędzie obornik jest dostępny w dużych ilościach, a na ogół go brakuje,
 3. Kwasy humusowe pochodzące z Rosahumusu oddziałują na glebę znacznie szybciej i aktywniej niż te z obornika.

Czym Rosahumus różni się od innych nawozów humusowych?

Na rynku dostępne są nawozy humusowe dwóch typów. Pierwszy to nawozy wytwarzane przez dżdżownice. Drugi to nawozy z leonardytu, czyli minerału wydobywanego w kopalniach węgla brunatnego – do tej grupy należy Rosahumus.

Leonardyty powstały w okresie karbonu i są formą pośrednią pomiędzy węglem, a torfem. Mają bardzo dobry wpływ na strukturę gleby – są wykorzystywane nawet do rewitalizacji terenów zanieczyszczonych i zdegradowanych. Jest to możliwe dzięki bardzo dużej zawartości kwasów humusowych. Rosahumus zawiera ich znacznie więcej niż nawozy wytwarzane przez dżdżownice.

Kolejna różnica to forma nawozu. Nawozy wytwarzane przez dżdżownice mają zwykle postać płynną, a Rosahumus mikrokrystalicznego proszku, który należy samodzielnie rozpuścić w wodzie.

Jak prawidłowo rozpuścić Rosahumus w wodzie?

Nawóz poprawiający żyzność gleb Rosahumus może być stosowany w na dwa sposoby. Rekomendujemy formę oprysku doglebowego. Alternatywnym sposobem może być podlanie roślin konewką z rozpuszczonym nawozem.

Aby rozpuścić Rosahumus w wodzie, należy wlać do naczynia (np. wiadra) wodę, a następnie wsypać do niej pożądaną ilość nawozu. Rosahumus rozpuści się samoczynnie w krótkim czasie bez konieczności mieszania. UWAGA: nie należy zalewać Rosahumusu wodą. Tak przygotowany koncentrat rozpuszczamy następnie w docelowej ilości wody. Opryskujemy lub polewamy nawożoną glebę.
rosahumus-instrukcja-rozpuszczania

Więcej informacji o produkcie znajdą Państwo na oficjalnej stronie nawozu Rosahumus – www.Rosahumus.pl