Twój Ogród logo

NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
DO DOMU · NA DZIAŁKĘ · DO OGRODU

Sposób na mszyce

Opublikowano: 20 maja, 2012

Mszyce zwykle atakują  najmłodsze liście i pędy rośliny, co powoduje zahamowanie ich wzrostu. Są one szkodliwe również dlatego, że mogą przenosić groźne dla roślin wirusy, a także przyczyniać się do infekcji chorób grzybowych. Poniżej prezentujemy kilka skutecznych sposobów na mszyce w ogrodzie.

Wśród środków ochrony roślin do zwalczania mszyc (tzw. aficydów) możemy wyróżnić preparaty systemiczne i powierzchniowe.
Systemiczne środki ochrony roślin wnikają do rośliny i krążą wraz z jej sokami, przemieszczając się do nowych przyrostów. Mszyce wysysają je wraz z sokami roślin. Natomiast powierzchniowe pozostają na powierzchni rośliny, działając na mszyce bezpośrednio.

Zwalczanie mszyc selektywnie

Przykładem preparatu systemicznego jest Teppeki 50 WG. To unikalny środek przeciw mszycom: jest skuteczny przez 21 dni i chroni również nowe przyrosty. Jak działa ten preparat?

Teppeki 50 WG zawiera flonikamid – substancję czynną, która w roślinie działa układowo tzn. wnika do roślin i przemieszcza się w nich. Mszyce, które żerują na chronionej roślinie ulegają zatruciu. Mogą one przez pewien czas pozostawać jeszcze na roślinie, ale mamy pewność że już jej nie szkodzą, bo przestają żerować.

Substancja aktywna pozostaje w roślinie przez około 21 dni. W tym czasie przemieszcza się również do młodych przyrostów, które są najczęściej atakowane przez mszyce. Roślina jest więc chroniona także przed nowymi koloniami mszyc usiłującymi ją zasiedlić.

Teppeki, w odróżnieniu od wielu konwencjonalnych środków ochrony roślin, jest bezpieczny dla owadów pożytecznych i pszczół, ze względu na swoje selektywne działanie do owadów innych niż mszyce.

Stosowanie

Teppeki 50 WG dostępny jest w opakowaniach 1 gram z serii Twój ogród. Można go stosować od wczesnej wiosny do końca wegetacji. Działa na larwy i dorosłe owady w szerokim zakresie temperatur (5-25°C).

Dawkowanie

•    Róża, aster chiński, chryzantema, świerk, buk – 1 g w 4-8 l wody
•    Pszenica ozima – 1 g w 1,5-4 l wody
•    Ziemniak – 1 g w 1,5-3 l wody
•    Jabłoń – 1 g w 1,5-7 l wody

Preparaty o działaniu powierzchniowym

Środki ochrony roślin o działaniu powierzchniowym nie wnikają do wnętrza rośliny. Ich zadaniem jest zwalczanie szkodników na roślinie kontaktowo i żołądkowo. Przykładem takich preparatów mszycobójczych są: Kohinor 200 SL i Bulldock 025 EC (oprócz mszyc zwalczają one także inne szkodniki np. mączlik szklarniowy, wełnowiec, wciornastki, owocówki itd.).

Należy pamiętać, aby tymi preparatami pryskać dopiero po wieczornym oblocie pszczół!

Jednym z najpopularniejszych środków do zwalczania szkodników był Talstar 100 EC zawierający bifentrynę. Niestety preparat ten został wycofany z obrotu. W chwili obecnej na rynku dostępny jest preparat biobójczy zawierający identyczną dawkę bifentryny o nazwie Telesfor 100 EC.

Dawkowanie środków

Kohinor 200 SL:
•    Kapusta głowiasta – 25 ml w 100 litrach wody
•    Pomidor, ogórek – 7,5 ml w 10 litrach wody
•    Rośliny ozdobne – 40-125 ml w 100 litrach wody

Środki ochrony roślin do zwalczania mszyc w sklepie internetowym Agrosimex: