Twój Ogród logo

NAWOZY I ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
DO DOMU · NA DZIAŁKĘ · DO OGRODU

Co po japońsku oznacza słowo Teppeki?

Opublikowano: 10 maja, 2012

Teppeki 50 WG to innowacyjny środek ochrony roślin produkowany przez japońską firmę ISK Biosciences. Jego substancja aktywna to flonikamid, który wnika do wnętrza rośliny i krąży w niej wraz z sokami, zwalczając mszycei nawet przez 21 dni po zastosowaniu. Jak działa ten preparat i co po japońsku oznacza słowo Teppeki?

Jak działa Teppeki 50 WG?

Teppeki 50 WG to unikalny środek przeciw mszycom: jest skuteczny przez 21 dni i chroni również nowe przyrosty. Jak działa ten preparat?

Teppeki 50 WG zawiera flonikamid – substancję czynną, która w roślinie działa układowo tzn. wnika do tkanek i przemieszcza się w nich. Mszyce, które żerują na chronionej roślinie ulegają zatruciu. Mogą one przez pewien czas pozostawać na roślinie, ale mamy pewność że już jej nie szkodzą.

Substancja aktywna pozostaje w roślinie przez około 21 dni. W tym czasie przemieszcza się również do młodych przyrostów, które są najczęściej atakowane przez mszyce. Roślina jest chroniona także przed nowymi koloniami mszyc usiłującymi ją zasiedlić.

Teppeki, w odróżnieniu od wielu konwencjonalnych środków ochrony roślin, jest bezpieczny dla owadów pożytecznych i pszczół. Zwalczane są jedynie mszyce, które wysysają flonikamid wraz z sokiem rośliny.

teppekiStosowanie

Teppeki 50 WG dostępny jest w opakowaniach 1 gram z serii Twój ogród. Można go stosować od wczesnej wiosny do końca wegetacji. Działa na larwy i dorosłe owady w szerokim zakresie temperatur (5-25°C).

Dawkowanie

•    Róża, aster chiński, chryzantema, świerk, buk – 1 g w 4-8 l wody
•    Pszenica ozima – 1 g w 1,5-4 l wody
•    Ziemniak – 1 g w 1,5-3 l wody
•    Jabłoń – 1 g w 1,5-7 l wody

Preparat na mszyce dla cierpliwych

W odróżnieniu od preparatów działających na szkodniki kontaktowo, Teppeki potrzebuje więcej czasu, aby jego działanie było w pełni widoczne. Preparaty kontaktowe szybko zwalczają szkodniki, ale niestety ich działanie jest krótkie. W przypadku Teppeki mszyce mogą pozostawać żywe na roślinie jeszcze przez kilka dni po zastosowaniu, ale mamy pewność, że już nie żerują na roślinie. Po zabiegu Teppeki chroni roślinę przez 21 dni.

Teppeki – japońska innowacja

Biorąc pod uwagę unikalne właściwości preparatu i jego wysoką skuteczność w zwalczaniu mszyc, japońscy inżynierowie, którzy odkryli substancję aktywną flonikamid, musieli stanąć przed wyborem odpowiedniej nazwy handlowej dla swojego produktu. Środek, który tak skutecznie radzi sobie ze szkodnikami w pełni zasłużył na miano „żelazna ściana”, bo właśnie to po japońsku oznacza słowo Teppeki. „Żelazna ściana”, a więc całkowita bariera – nie do pokonania dla mszyc!